JUHANI PALLASMAA: Düşünce ve Biçim - Mimarlığı Çizmek ve Yazmak

İstanbul Kültür Üniversitesi Mimarlık Bölümü, dünyaca ünlü mimarları öğrencileriyle ve mimarlık ortamıyla buluşturmaya devam ediyor. 2020-2021 Bahar Yarıyılının ilk konuğu Tenin Gözleri kitabının yazarı Mimar & Araştırmacı Juhani Pallasmaa olacak. “Düşünce ve Biçim – Mimarlığı Çizmek ve Yazmak” başlıklı etkinlik, 3 Mart Çarşamba günü saat 20.00’de Adobe Connect Sanal Sınıf Uygulaması üzerinden gerçekleştirilecek.

Juhani Pallasmaa (d.1936), Finlandiyalı mimar, tasarımcı, yazar, emekli profesör. 1962'den beri çeşitli mimarlarla iş birliği içinde ve 1983-2012'de Helsinki'deki ofisi aracılığıyla mimari tasarım uygulamaları gerçekleştirmiştir. Endüstri Ürünleri Tasarımı Endüstri Rektörlüğü, Finlandiya Mimarlık Müzesi Müdürlüğü, Helsinki Teknoloji Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanlığı ve Profesörlük ile ABD'de birçok üniversitede misafir profesörlük görevlerinde bulunmuştur. Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika, Afrika, Asya ve Avustralya'da çok sayıda üniversitede dersler vermiştir. 2008-2014 tarihlerinde Pritzker Mimarlık Ödülü Jüri Üyeliği görevini icra etmiştir. 60 kitap ve 400'den fazla deneme,  makale ve önsöz yayınlamış ve yazıları 35 dile çevrilmiştir.

Yaygın olarak bilinen kitapları şunlardır; The Embodied Image, The Thinking Hand, The Architecture of Image:existential space in cinema, and The Eyes of the Skin (Tenin Gözler-Mimarlık  ve Duyular (Türkçe'ye de çevrilmiştir.)

Pallasmaa SAFA, AIA ve RIBA'nın Onursal Üyesi ve Uluslararası Mimarlık Akademisi üyesidir. Çok sayıda ulusal ve uluslararası ödülü, beş adet onursal doktorası bulunmaktadır.

Etkinlik Linki: http://ikusanalsinif.adobeconnect.com/juhanipallasmaa/

Juhani Pallasmaa