MEKÂN 2019’un Birincisi İKÜ’den

İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü tarafından bu yıl altıncısı düzenlenen MEKÂN 2019 / İç Mimarlık Öğrencileri Ulusal Bitirme Projesi Yarışması’nın sonuçları açıklandı. İç Mimarlık Bölümü ile İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü öğrencilerini ortak bir platformda buluşturmak ve yapıcı bir rekabet ortamı oluşturmak amacıyla düzenlenen yarışmaya öğrenciler, bitirme projeleriyle katıldı.

İKÜ MİMARLIK FAKÜLTESİ DEKANI PROF. DR. NESLİHAN DOSTOĞLU MİDEKON YÖNETİM KURULU BAŞKANI OLARAK SEÇİLDİ

İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) bünyesinde mimarlık temel alanı disiplinlerinin (mimarlık, tasarım, planlama) yer aldığı fakültelerin dekanlarının oluşturduğu Mimarlık Fakültesi Dekanları Konseyi (MİDEKON) Yönetim Kurulu’nun Başkanı olarak seçildi. 

Coffee Gutta Yarışmalarında Ödül Alan Tasarımların Tanıtımı

Mimarlık Fakültesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi ile Coffee Gutta iş birliğinde gerçekleştirilen yarışmalarda ödül alan tasarımlar, 2 Kasım Cumartesi günü Coffee Gutta Süleymaniye Şubesi’nde düzenlenen etkinlikte tanıtıldı. Dr. Öğr. Üyesi Orkan Zeynel Güzelci ile ödül kazanan öğrencilerimiz, etkinliğe üniversitemizi temsilen katıldılar. 
 

Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu “Şehircilik ve Mutlu Şehir Kartepe Zirvesi”nde Sunum Yaptı

Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu, 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Şehircilik ve Mutlu Şehir Kartepe Zirvesi”nde, “İnsan ve Mekan Üzerine Değerlendirmeler” başlıklı sunumunu yaptı.

Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu'nun Şevki Pekin Konuşması

İstanbul Kültür Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu, Mimarlar Odası tarafından 1988 yılından beri iki yılda bir düzenlenen “Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri” kapsamında verilen “Mimar Sinan Büyük Ödülü”nü 2018-2020 döneminde almaya hak kazanan Şevki Pekin için organize edilen panele davet edildi. Prof. Dr. Dostoğlu, yoğun katılımla gerçekleştirilen etkinlikte “Şevki Pekin: Mimar, Eğitimci, Yazar” başlıklı konuşmasını yaptı.

“Geleceğini Modelle 2019” Yarışması Kolokyumu ve Ödül Töreni

İstanbul Kültür Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin lise öğrencilerine yönelik düzenlediği “Geleceğini Modelle 2019” yarışması, 4 Eylül 2019'da yapılan jüri değerlendirmesiyle sonuçlandı. Yarışmada dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi için planlanan kolokyum ise 30 Eylül 2019 tarihinde İstanbul Kültür Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

“Geleceğini Modelle 2019" Yarışması Sonuçlandı

İstanbul Kültür Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin lise öğrencilerine yönelik düzenlediği “Geleceğini Modelle 2019” yarışması, 4 Eylül 2019'da yapılan jüri değerlendirmesiyle sonuçlandı. 

Yarışmada ödül alan öğrenciler şu şekilde:

Birincilik Ödülü - Cansu Topaloğlu
İkincilik Ödülü - Kıvanç Oruç
Üçüncülük Ödülü - Ebrar Nurçin
Mansiyon - Feyzullah Tan
Mansiyon - Mehmet Pamir Yayman
FGA Mimarlık SketchUp Özel Ödülü - Esat Çetintaş

Geleceğini Modelle 2019 Liselerarası Öğrenci Tasarım Yarışması

Geleceğin yeni tasarımcılarının yetiştirilmesine katkı sağlamak ve yaşadığımız çevreye duyarlı, farkındalık düzeyi artmış gençler yetiştirmek amacıyla İstanbul Kültür Üniversitesi Mimarlık Fakültesi tarafından “Geleceğini Modelle 2019” başlığıyla tüm lise öğrencilerine açık tek aşamalı bir tasarım yarışması düzenlenmiştir. Lise öğrencilerinden SketchUp programı ile özgürce tasarımlarını geliştirebilecekleri sanal bir ortam aracılığıyla geleceğin yaşam çevrelerini sorgulamaları istenmiştir. Yaşam çevresi; kent, mahalle, sokak ölçeğinde ele alınabilir.

“Cami Tasarımı Fikir Yarışması”nda Mimarlık Fakültesi Mezunları ve Öğrencilerinin Başarısı

İKÜ İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü mezunu ve Mimarlık Bölümü Çift Anadal öğrencisi Oğuzhan Yılmaz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İller Bankası A.Ş. iş birliğinde düzenlenen “Cami Tasarımı Fikir Yarışması”nın “1000 kişilik Cami Kategorisi”nde birincilik ödülü alan Bünyamin Atan’ın ekibinde yer aldı. Yarışmanın “200 kişilik Cami Kategorisi”nde “Satın Alma” ödülü alan İlker İğdeli’nin ekibinde de Mimarlık Bölümü mezunlarımızdan Tuğçe Sert, Zehra Yeğin, Oğuzhan Karacan ile Mimarlık Bölümü öğrencilerimizden Aybike Can ve Batuhan Pavlenko yer aldılar.
 

Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu “UNESCO Dünya Miras Alanları ve Kültürel Peyzaj” Konulu Sunumunu Yaptı

Mimarlık Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu, TMMOB Peyzaj Mimarları Odası’nın kuruluşunun 25. yılı sebebiyle “Kolektif Bellek Olarak Peyzaj Kongresi 2019” ve “13 Mayıs Ulusal Peyzaj Mimarlığı Günü” kapsamlarında TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Bursa Şubesi’nin düzenlediği panele katıldı. Prof. Dr. Dostoğlu, 10 Mayıs Cuma günü Bursa Akademik Odalar Birliği ev sahipliğinde gerçekleştirilen panelde “UNESCO Dünya Miras Alanları ve Kültürel Peyzaj” konulu sunumunu yaptı.