"Mimarlar ve İç Mimarlar Sahnede"

Mimarlık Fakültesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen "Mimarlar ve İç Mimarlar Sahnede" etkinliğine, 24 Nisan Çarşamba günü saat 15.00’te Bakırköy yerleşkesi Ataköy binası ev sahipliği yapacak. B1 katındaki kış bahçesinde (Akpaz önü) gerçekleştirilecek etkinlikte, yüksek onur ve onur derecesine sahip olan öğrencilerimize belgeleri takdim edilecek. Ekinlik konser ile devam edecek. 

"Afete Dirençli Park Tasarımı ve Afet Sonrası Kullanım Senaryoları"

Mimarlık Fakültesi 2023-2024 Güz Yarıyılı etkinlikleri kapsamında, İBB Yeşil Alan Proje Şefi Evrim Nebiler tarafından 20 Mart Çarşamba günü saat 15.00'te Bakırköy yerleşkesi Ataköy binasındaki 3. kat çok amaçlı salonda "Afete Dirençli Park Tasarımı ve Afet Sonrası Kullanım Senaryoları" başlıklı konuşma gerçekleştirilecek.

Mimarlık Bölümü Diploma A Grubu Öğrencileri “İklim ve Mimarlık” Teması Üzerine Çalışacak

İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Diploma A Grubu, 2023-24 Bahar Yarıyılında iklim ve mimarlık teması üzerinden öğrencilerine "A Resilient Research Campus and Community Hub (Dayanıklı bir Araştırma Kampüsü ve Topluluk Merkezi)” konusunu verdi.

YTÜ Yapı Kulübü'nden İKÜ Mimarlık Fakültesi'ne Ziyaret 

Yıldız Teknik Üniversitesi Yapı Kulübü, 1-3 Mart 2024 tarihleri arasında düzenlenecek "CIVIL ISTANBUL Mühendislik ve Mimarlık Konferansları" ile ilgili tanıtım amacıyla İKÜ Mimarlık Fakültesi'ni ziyaret etti. Dekan Yardımcımız Doç. Dr. Gamze Alptekin, Mimarlık Bölümü öğrencilerinden Taha Yiğit Şen ve Emirhan Aksoy’un da katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda; CIVIL ISTANBUL etkinliğine öğrencilerimizin katılımını teşvik etmenin yanı sıra, YTÜ Yapı Kulübü ile İKÜ Mimarlık Kulübü arasında iş birliği olanakları da görüşüldü. 
 

Dünyaca Ünlü Mimarlar ve Tasarımcılar, Mimarlık Fakültesi'nin Girişimleriyle İstanbul Kültür Üniversitesi’nde Bir Araya Geldi

Mimarlık ve tasarımda geleneksel ve modernlik arasındaki etkileşimleri konu alan ve jüri üyeleri arasında dünyaca ünlü mimarların yer aldığı uluslararası TraMod AWARDS 2023 yarışmasında dereceye girenler ödüllendirildi. Profesyonel ve öğrenci kategorisinde düzenlenen yarışma mimarlık, iç mimarlık, ürün ve moda tasarımı alanlarından oluştu.

Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu, “Cumhuriyet Yüzyılında Öncü Bir Kadın Mimar: Leman Tomsu” Başlıklı Sempozyumda Çağrılı Konuşmacı Olarak Yer Aldı 

Mimarlar Odası, Türkiye’nin mimarlık kültürüne katkıda bulunmuş ve bugün hayatta olmayan mimar/mimarların anısını yaşatmak üzere, 2006 yılından beri "Anma Programları" düzenlemektedir. Bu kapsamda 2022-24 dönemi için Türkiye'nin ilk iki kadın mimarından biri ve ilk kadın mimarlık profesörü olan Leman Tomsu seçildi.
 

“Tasarımda Sınırları Kaldıran Donanımlar”

Mimarlık Fakültesi öğrencilerine yönelik, ROTO Window & Door Technology firması tarafından “Tasarımda Sınırları Kaldıran Donanımlar” başlıklı seminer düzenlendi. 6 Aralık Çarşamba günü Bakırköy yerleşkesi Ataköy binasındaki Önder Öztunalı Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinlikte; İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü “Yapı Bilgisi ve Malzeme I” dersi kapsamında Pazar Ürün Müdürü Yusuf Arabacı tarafından Türkçe; Mimarlık Bölümü “Building Science II” dersi kapsamında Pazarlama Kurumsal İletişim Sorumlusu Y. Mimar Fulya Çelebi tarafından İngilizce olarak seminer verildi.

Mimarlık Bölümü Mezunu Gökçe Karabulut, Uluslararası “Retreat Center 2023” Yarışmasında Kısa Listeye Girdi 

Archiol (www.archiol.com), dünyanın dört bir yanından genç tasarımcıları desteklemek üzere kurulmuş, yenilikçi ve yaratıcı tasarımları ödüllendirmeyi hedefleyen uluslararası bir yarışma platformudur.

Bu platformda yer alan “Retreat Center 2023” yarışmasına, İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Mimarlık Bölümü öğrencilerinden Gökçe Karabulut 2022-23 Bahar Dönemi diploma projesiyle katıldı. Öğrencimiz, uluslararası mimari proje yarışmasında kısa listeye girerek, ilk 17 öğrenci arasında yer aldı.

“THE REPUBLIC, ARCHITECTURE & THE CITY: THE LEGACY OF 100 YEARS” Uluslararası Sempozyumu

İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Mimarlık Fakültesi tarafından Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yılı kapsamında 12-13 Ekim 2023 tarihlerinde Bakırköy yerleşkesi Ataköy binasında düzenlenen “The Republic, Architecture & The City: The Legacy of 100 Years” başlıklı uluslararası sempozyumda, Cumhuriyet döneminde Türkiye’nin mekansal tasarım tarihi değerlendirildi. EAAE (European Association for Architectural Education) Başkanı Prof. Dr. Oya Atalay Franck, Boston Üniversitesi’nden Prof. Dr. Sibel Bozdoğan ve Cornell Üniversitesi’nden Prof. Dr.