İKÜ Mimarlık Fakültesi - Çuhadaroğlu A.Ş. İş Birliği: “TRANSITION FROM THEORY TO PRACTICE IN ARCHITECTURE” Semineri

İstanbul Kültür Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ile Çuhadaroğlu A.Ş. iş birliğinde, 30 Nisan 2021 Cuma günü saat 18.00’de “Transition from Theory to Practice in Architecture (Mimarlıkta Teoriden Pratiğe Geçiş)” başlıklı e-seminer gerçekleştirildi. Pazarlama Müdürü İnşaat Y. Mühendisi Ali Tuna Şenatlı tarafından Çuhadaroğlu firmasının tarihçesi, markaları ve uyguladığı projelerin anlatımıyla başlayan seminer, Kıdemli Satış Temsilcisi Y. Mimar Dilara Dağlı’nın mimarlığın cephe tasarımındaki ve uygulamasındaki konumu konusu ile devam etti. Y.

İKÜ Mimarlık Fakültesi - Çuhadaroğlu A.Ş. İş Birliği: “Mimarlıkta Teoriden Pratiğe Geçiş” Semineri

İstanbul Kültür Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ile Çuhadaroğlu iş birliğinde, 28 Nisan 2021 Çarşamba günü saat 15.00’te “Mimarlıkta Teoriden Pratiğe Geçiş” başlıklı e-seminer düzenlendi. Çuhadaroğlu A.Ş. Pazarlama Müdürü İnşaat Y. Mühendisi Ali Tuna Şenatlı tarafından firmanın tarihçesi, markaları ve uyguladığı projelerin anlatımıyla başlayan seminer, Kıdemli Satış Temsilcisi Y. Mimar Dilara Dağlı’nın mimarlığın cephe tasarımındaki ve uygulamasındaki konumu konusu ile devam etti.

Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu, Uluslararası Sinan Sempozyumu’na Katıldı

Mimarlık Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu, Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi tarafından 8-9 Nisan 2021 tarihlerinde “Mimarlık ve Teknoloji” teması ile çevrimiçi olarak düzenlenen 12. Uluslararası Sinan Sempozyumu'na çağrılı konuşmacı olarak katıldı. Prof. Dr. Dostoğlu, sempozyumda "Mimarlık Temel Alanı Eğitimi: Pandemi Süreciyle Değişen Sorumluluklar" başlıklı konuşmasını yaptı.  
 

İKÜ Mimarlık Bölümü - İBB İş Birliği: Diploma Projesi Jürisi

İstanbul Kültür Üniversitesi Mimarlık Bölümü, 2020-2021 Bahar Yarıyılı'nda Mimarlık Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu, Dr. Öğr. Üyesi Nevzat Ömer Saatcıoğlu ve Öğr. Gör. Dr. Suzan Sanlı Esin yürütücülüğünde verilen “Diploma Projesi” dersi kapsamında Y. Mimar Caner Bilgin, Y. Peyzaj Mimarı Defne Akşin Akyol ve İBB'de görevli Y. Peyzaj Mimarı Begüm Sabitoğlu’nu konuk etti.

Ünlü Mimar Romi Khosla, İKÜ Mimarlık Bölümü'nün Konuğu Oldu

İstanbul Kültür Üniversitesi Mimarlık Bölümü, 2020-2021 Bahar Yarıyılında da dünyanın ünlü mimarlarını öğrencileriyle ve mimarlık ortamıyla buluşturmaya devam ediyor. Online olarak gerçekleştirilen konferans dizisinin ikinci konuğu, 7 Mart 2021 Çarşamba günü saat 17.00’de ünlü mimar Romi Khosla oldu. Khosla, Londra’daki AA Mimarlık Okulu’ndan mezun olduktan sonra Hindistan’da Tasarım Stüdyolarını kurdu ve ulusal ve uluslararası ödüle sahip yüzden fazla bina tasarladı.

Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu, "4. Uluslararası Sanat ve Tasarım Eğitimi Sempozyumu"nda Konuşma Yaptı

Mimarlık Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu, Başkent Üniversitesi tarafından "Covid-19 Dönemi ve Sonrası Sanat ve Tasarım" temasıyla düzenlenen "4. Uluslararası Sanat ve Tasarım Eğitimi Sempozyumu"nun kapanış oturumunda "Mimarlık Temel Alanı: Eğitimde Sorumluluklar ve Beklentiler" başlıklı değerlendirme konuşmasını yaptı. Çok sayıda akademisyenin bildiri sunduğu çevrimiçi etkinlikte, pandemi sürecinde-sonrasında sanat ve tasarım ile ilgili konular değerlendirildi.

Mimarlık Fakültesi “Bahçeni Tasarla Birlikte Uygulayalım” Çalıştayı Sergisi ve Katılım Belgeleri Takdimi

İKÜ Ataköy yerleşkesi arka bahçesinin öğrenci istekleri ve gereksinimleri doğrultusunda yeniden düzenlenmesi amacıyla, 6-7 Mart 2020 tarihlerinde üniversitemizin Mimarlık Bölümü ile İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü öğrencilerinin katılımına açık çalıştay düzenlenmişti. Mimarlık Fakültesi tarafından gerçekleştirilen “Bahçeni Tasarla Birlikte Uygulayalım” çalıştayının sergisi ve katılım belgeleri takdimi, 30 Mart 2021 Salı günü online olarak yapıldı. 

Çalıştay Düzenleme Kurulu:
Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu
Prof. Dr. Gülay Usta

Ünlü Mimar, Yazar, Tasarımcı ve Akademisyen Juhanı Pallasmaa İKÜ Mimarlık Bölümü'nün Konuğu Oldu

İstanbul Kültür Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü, 2020-2021 Bahar döneminde de dünyanın ünlü mimarlarını öğrencileriyle ve mimarlık ortamıyla buluşturmaya devam ediyor. Çevrimiçi gerçekleştirilen konferans dizisinin ilk konuşmacısı 3 Mart 2021 Çarşamba günü saat 20.00’de ünlü mimar, yazar, tasarımcı ve akademisyen Juhani Pallasmaa oldu. Pallasmaa, 1962'den beri çeşitli mimarlarla beraber ve 1983-2012 yılları arasında Helsinki'deki ofisi aracılığıyla mimari tasarım uygulamaları gerçekleştirmiştir.