MEKAN 2020 / İÇ MİMARLIK ÖĞRENCİLERİ ULUSAL BİTİRME PROJESİ YARIŞMASI

İç Mimarlık Öğrencileri Ulusal Bitirme Projesi Yarışması İstanbul Kültür Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü tarafından yedinci kez düzenlenmektedir. Yarışma,  eğitim süreci ile mesleki formasyona geçiş arasında bir eşik niteliğine sahip olan diploma projeleri üzerinden genç iç mimar adaylarına, kendilerini ve tasarım felsefelerini tanıtma anlamında bir açık çağrı niteliği taşımaktadır. 

“Mimarlık Fakültesi Bilgisayar Destekli Tasarım Webinar Serisi-1: Lumion3D ile Render ve Animasyon” 

Mimarlık Fakültesi, “Bilgisayar Destekli Tasarım Webinar Serisi”nin ilkinde Mimar Burak Taşdemir ile Mimar Demet Savranlar’ı ağırladı. 22 Nisan Çarşamba günü 18.00-19.30 saatleri arasında “Lumion3D ile Render ve Animasyon” başlığı ile gerçekleştirilen webinarda; Lumion3D arayüzü ve temel kullanım bilgisi, Sketchup ve Archicad ile yapılan modeller, Lumion3D’ye aktarma, LiveSync ile Sketchup ve Archicad bağlantısı, kütüphane yöneticisi, malzeme kullanımı, render alma, animasyon oluşturma, panoromik render alma ve paylaşım konuları öğrencilere aktarıldı. 
 

Mimarlık Bölümü Öğrencisi Buket Atila “Yaşanabilir Şehirler” Poster Yarışmasında Birinci Oldu

Mimarlık Bölümü öğrencilerimizden Buket Atila, Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu ve BASE iş birliğinde düzenlenen “Yaşanabilir Şehirler” başlıklı poster tasarım yarışmasının “Akıllı Şehirler” kategorisinde birinci oldu.

MİDEKON Genel Kurulu ve Danışma Kurulu İstanbul Kültür Üniversitesi'nde Toplandı

Başkanlığını İstanbul Kültür Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu'nun yaptığı MİDEKON Yönetim Kurulu, mimarlık temel alanı disiplinlerinin (mimarlık, tasarım, planlama) yer aldığı fakültelerin dekanlarını ve Danışma Kurulu’nu 21 Şubat 2020 Cuma günü bir araya getirdi. İstanbul Kültür Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda, Yükseköğretim Kurulu ile yapılması planlanan görüşme öncesinde mimarlık temel alanına ait çeşitli konular değerlendirildi. 

Prof. Dr. Mehmet Özdoğan İstanbul Kültür Üniversitesi’nde Göbeklitepe’nin Bilinmeyenlerini Anlattı

İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Mimarlık Fakültesi, 17 Şubat Pazartesi günü “Mimarlık Konuşmaları” kapsamında Arkeoloji dünyasının önemli isimlerinden Prof. Dr. Mehmet Özdoğan’ı üniversitemizde ağırladı. Akıngüç Oditoryumu ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen “Mimarlık Konuşmaları 67 - Güneydoğu Anadolu’nun Göbeklitepe Kültürü” başlıklı konferansa katılan ABD Bilim Akademisi (NAS) yabancı asli üyesi, TÜBA Hizmet Ödülü, İtalya Devlet Nişanı ve Vehbi Koç Vakfı 2008 Yılı Ödülü sahibi Prof. Dr. Özdoğan, Göbeklitepe’ye ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Mimarlık Fakültesi Erasmus+ Öğrenim Hareketliliği Bilgilendirme Toplantısı 

Mimarlık Fakültesi ile Uluslararası İlişkiler Birimi iş birliğinde, 2020-2021 akademik yılında Erasmus programı ile yurt dışında öğrenim görmek veya staj yapmak isteyen öğrencilerimize bilgi vermek amacıyla “Erasmus+ Öğrenim Hareketliliği Bilgilendirme Toplantısı” düzenlendi. Mimarlık Fakültesi öğrencilerine yönelik olarak gerçekleştirilen toplantıya, 18 Şubat 2020 Salı günü 12.00-13.00 saatleri arasında Erdal İnönü Seminer Salonu ev sahipliği yaptı. 

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Öğrencilerimizden Gülşen Özer’in Archisections Yeşil&Mavi İlham Veren Kentler Ulusal Fikir Yarışması’ndaki Başarısı

İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı öğrencilerinden Gülşen Özer, 26 farklı üniversiteden 77 proje katıldığı Archisections Yeşil&Mavi İlham Veren Kentler Ulusal Fikir Yarışması’nda ilk 20’ye kaldı.

Öğrencimizin İstanbul Ticaret Üniversitesi’nden Alper Malkeli ile hazırladığı “Tohumdan Sonsuz Dünyaya” başlıklı projesi, yarışmada ilk 20’ye girerek sergilenmeye layık görüldü.

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Öğrencilerimizden Gülşen Özer’in İM2019 Ulusal Öğrenci Yarışması’ndaki Başarısı

İM Yarışmaları, Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde öğrenim gören İç Mimarlık / İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü öğrencilerinin katılımını amaçlayan, iki aşamalı olarak düzenlenen ve lisans eğitimi boyunca gerçekleştirilen stüdyo projelerini değerlendiren ulusal ölçekte öğrenci projeleri yarışmasıdır.

Mimarlar ve İç Mimarlar Sahnede

Mimarlık Fakültesi, 16 Aralık Pazartesi günü “Mimarlar ve İç Mimarlar Sahnede” etkinliğini düzenledi. Akıngüç Oditoryumu ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlikte, 2018-2019 akademik döneminde başarılı olan öğrencilerimize onur ve yüksek onur belgeleri, yarışmalarda dereceye giren öğrencilerimize ise Mimarlık Fakültesi tarafından teşekkür ödülleri verildi. Ödül töreni sonrasında yeni yıl kutlamaları kapsamında akademik kadronun ve öğrencilerimizin sahne aldığı bir konser verildi.