Prof. Dr. Mehmet Özdoğan İstanbul Kültür Üniversitesi’nde Göbeklitepe’nin Bilinmeyenlerini Anlattı

İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Mimarlık Fakültesi, 17 Şubat Pazartesi günü “Mimarlık Konuşmaları” kapsamında Arkeoloji dünyasının önemli isimlerinden Prof. Dr. Mehmet Özdoğan’ı üniversitemizde ağırladı. Akıngüç Oditoryumu ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen “Mimarlık Konuşmaları 67 - Güneydoğu Anadolu’nun Göbeklitepe Kültürü” başlıklı konferansa katılan ABD Bilim Akademisi (NAS) yabancı asli üyesi, TÜBA Hizmet Ödülü, İtalya Devlet Nişanı ve Vehbi Koç Vakfı 2008 Yılı Ödülü sahibi Prof. Dr. Özdoğan, Göbeklitepe’ye ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Mimarlık Fakültesi Erasmus+ Öğrenim Hareketliliği Bilgilendirme Toplantısı 

Mimarlık Fakültesi ile Uluslararası İlişkiler Birimi iş birliğinde, 2020-2021 akademik yılında Erasmus programı ile yurt dışında öğrenim görmek veya staj yapmak isteyen öğrencilerimize bilgi vermek amacıyla “Erasmus+ Öğrenim Hareketliliği Bilgilendirme Toplantısı” düzenlendi. Mimarlık Fakültesi öğrencilerine yönelik olarak gerçekleştirilen toplantıya, 18 Şubat 2020 Salı günü 12.00-13.00 saatleri arasında Erdal İnönü Seminer Salonu ev sahipliği yaptı. 

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Öğrencilerimizden Gülşen Özer’in Archisections Yeşil&Mavi İlham Veren Kentler Ulusal Fikir Yarışması’ndaki Başarısı

İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı öğrencilerinden Gülşen Özer, 26 farklı üniversiteden 77 proje katıldığı Archisections Yeşil&Mavi İlham Veren Kentler Ulusal Fikir Yarışması’nda ilk 20’ye kaldı.

Öğrencimizin İstanbul Ticaret Üniversitesi’nden Alper Malkeli ile hazırladığı “Tohumdan Sonsuz Dünyaya” başlıklı projesi, yarışmada ilk 20’ye girerek sergilenmeye layık görüldü.

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Öğrencilerimizden Gülşen Özer’in İM2019 Ulusal Öğrenci Yarışması’ndaki Başarısı

İM Yarışmaları, Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde öğrenim gören İç Mimarlık / İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü öğrencilerinin katılımını amaçlayan, iki aşamalı olarak düzenlenen ve lisans eğitimi boyunca gerçekleştirilen stüdyo projelerini değerlendiren ulusal ölçekte öğrenci projeleri yarışmasıdır.

Mimarlar ve İç Mimarlar Sahnede

Mimarlık Fakültesi, 16 Aralık Pazartesi günü “Mimarlar ve İç Mimarlar Sahnede” etkinliğini düzenledi. Akıngüç Oditoryumu ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlikte, 2018-2019 akademik döneminde başarılı olan öğrencilerimize onur ve yüksek onur belgeleri, yarışmalarda dereceye giren öğrencilerimize ise Mimarlık Fakültesi tarafından teşekkür ödülleri verildi. Ödül töreni sonrasında yeni yıl kutlamaları kapsamında akademik kadronun ve öğrencilerimizin sahne aldığı bir konser verildi.
 

MİMARLIK BÖLÜMÜ ÖĞRETİM ÜYESİ ÖMER SAATCIOĞLU’NUN ULUSLARARASI PATENT BAŞARISI

İstanbul Kültür Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü öğretim üyesi Dr. N.Ömer SAATCIOĞLU’nun  Türkiye koşullarına uygun Saman-Balyası Bina Tasarım çalışmaları çerçevesinde “Bir Yığma Duvar Sistemi” isimli buluşu üniversitemiz adına uluslararası patent olarak (PCT) tescillendi. Söz konusu tescillenmiş buluş üniversitemizin ve fakültemizin ilk uluslararası patenti olma özelliğini taşıyor. Dr. Öğretim Üyesi N.Ömer SAATCIOĞLU’nun üçü tescillenmiş, ikisi kabul sürecinde olan beş adet buluşu bulunuyor.
 

MİMARLIK BÖLÜMÜ ÖĞRENCİSİ BEYZA PORTAKAL'IN ARCHIPRIX 2019 BAŞARISI

Mimarlık Bölümü öğrencilerimizden Beyza Portakal, Türkiye’deki Mimarlık Bölümü öğrencilerinin diploma projeleri ile katıldığı “Archiprix” yarışmasında 236 proje arasından 9 kişilik kısa listeye girerek “Teşvik Ödülü” kazandı. Prof. Dr. Ayhan Usta, Dr. Öğr. Üyesi Asiye Akgün, Öğr. Gör. Ayşegül Duman ve Y. Mimar Önder Çelik’in diploma proje grubunda yer alan Beyza Portakal,  yarışmaya “Mülteci Koordinasyon ve Farkındalık Merkezi” isimli 2018-2019 Bahar Yarıyılı Diploma Projesi ile katıldı.

MEKÂN 2019’un Birincisi İKÜ’den

İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü tarafından bu yıl altıncısı düzenlenen MEKÂN 2019 / İç Mimarlık Öğrencileri Ulusal Bitirme Projesi Yarışması’nın sonuçları açıklandı. İç Mimarlık Bölümü ile İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü öğrencilerini ortak bir platformda buluşturmak ve yapıcı bir rekabet ortamı oluşturmak amacıyla düzenlenen yarışmaya öğrenciler, bitirme projeleriyle katıldı.

İKÜ MİMARLIK FAKÜLTESİ DEKANI PROF. DR. NESLİHAN DOSTOĞLU MİDEKON YÖNETİM KURULU BAŞKANI OLARAK SEÇİLDİ

İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) bünyesinde mimarlık temel alanı disiplinlerinin (mimarlık, tasarım, planlama) yer aldığı fakültelerin dekanlarının oluşturduğu Mimarlık Fakültesi Dekanları Konseyi (MİDEKON) Yönetim Kurulu’nun Başkanı olarak seçildi. 

Coffee Gutta Yarışmalarında Ödül Alan Tasarımların Tanıtımı

Mimarlık Fakültesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi ile Coffee Gutta iş birliğinde gerçekleştirilen yarışmalarda ödül alan tasarımlar, 2 Kasım Cumartesi günü Coffee Gutta Süleymaniye Şubesi’nde düzenlenen etkinlikte tanıtıldı. Dr. Öğr. Üyesi Orkan Zeynel Güzelci ile ödül kazanan öğrencilerimiz, etkinliğe üniversitemizi temsilen katıldılar.