Geleceğini Modelle 2019 Liselerarası Öğrenci Tasarım Yarışması

Geleceğin yeni tasarımcılarının yetiştirilmesine katkı sağlamak ve yaşadığımız çevreye duyarlı, farkındalık düzeyi artmış gençler yetiştirmek amacıyla İstanbul Kültür Üniversitesi Mimarlık Fakültesi tarafından “Geleceğini Modelle 2019” başlığıyla tüm lise öğrencilerine açık tek aşamalı bir tasarım yarışması düzenlenmiştir. Lise öğrencilerinden SketchUp programı ile özgürce tasarımlarını geliştirebilecekleri sanal bir ortam aracılığıyla geleceğin yaşam çevrelerini sorgulamaları istenmiştir. Yaşam çevresi; kent, mahalle, sokak ölçeğinde ele alınabilir.

“Cami Tasarımı Fikir Yarışması”nda Mimarlık Fakültesi Mezunları ve Öğrencilerinin Başarısı

İKÜ İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü mezunu ve Mimarlık Bölümü Çift Anadal öğrencisi Oğuzhan Yılmaz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İller Bankası A.Ş. iş birliğinde düzenlenen “Cami Tasarımı Fikir Yarışması”nın “1000 kişilik Cami Kategorisi”nde birincilik ödülü alan Bünyamin Atan’ın ekibinde yer aldı. Yarışmanın “200 kişilik Cami Kategorisi”nde “Satın Alma” ödülü alan İlker İğdeli’nin ekibinde de Mimarlık Bölümü mezunlarımızdan Tuğçe Sert, Zehra Yeğin, Oğuzhan Karacan ile Mimarlık Bölümü öğrencilerimizden Aybike Can ve Batuhan Pavlenko yer aldılar.
 

Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu “UNESCO Dünya Miras Alanları ve Kültürel Peyzaj” Konulu Sunumunu Yaptı

Mimarlık Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu, TMMOB Peyzaj Mimarları Odası’nın kuruluşunun 25. yılı sebebiyle “Kolektif Bellek Olarak Peyzaj Kongresi 2019” ve “13 Mayıs Ulusal Peyzaj Mimarlığı Günü” kapsamlarında TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Bursa Şubesi’nin düzenlediği panele katıldı. Prof. Dr. Dostoğlu, 10 Mayıs Cuma günü Bursa Akademik Odalar Birliği ev sahipliğinde gerçekleştirilen panelde “UNESCO Dünya Miras Alanları ve Kültürel Peyzaj” konulu sunumunu yaptı.
 

Coffee Gutta Tasarım ve Animasyon Öğrenci Yarışmaları Ödül Töreni ve Sergisi

Türkiye’nin farklı yerlerinde 8 şubesi olan Coffee Gutta'nın İstanbul Kültür Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ile Sanat ve Tasarım Fakültesi öğrencilerine yönelik açtığı “Karton Bardak Ambalaj Tasarımı”, “Anı Mekanı Tasarımı” ve “Animasyon” yarışmalarının ödül töreni 24 Nisan 2019 Çarşamba günü 16.00-17.00 saatleri arasında Önder Öztunalı Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Yarışmaya katılan tüm tasarımlar, Ataköy yerleşkesi zemin katta 15 gün boyunca sergilenecek. 

Dereceye giren öğrencilerimiz ise şu şekilde;

Mimarlık Konuşmaları 60 - Mimar Han Tümertekin “Bir Yere Ait Olmak” Konferansı

İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Mimarlık Bölümü’nün 2018-2019 Akademik Yılı’nda düzenlediği Mimarlık Konuşmaları’nın altmışıncısı 17 Nisan Çarşamba günü gerçekleştirildi. Akıngüç Oditoryumu ve Sanat Merkezi’nin ev sahipliği yaptığı etkinliğe konuşmacı olarak katılan Mimar Han Tümertekin, “Bir Yere Ait Olmak” başlıklı bir konferans verdi.

Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu “Neriman Birce” Panelinde “Kadın ve Mekan: Cumhuriyet Döneminde Türkiye’deki İzler” Başlıklı Sunum Yaptı

Mimarlık Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu, Başkent Üniversitesi ve VEKAM (Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi) iş birliği ile yürütülen “Ankara’da İz Bırakan Mimarlar Projesi” kapsamında 29 Mart Cuma günü düzenlenen “Neriman Birce” paneline katıldı. Prof. Dr.

“Urban Practices From Bordeaux to Istanbul/Bordeaux’dan İstanbul’a Kentsel Pratikler” Semineri

Mimarlık Bölümü, 3 Nisan Çarşamba günü Önder Öztunalı Seminer Salonu’nda “Urban Practices From Bordeaux to Istanbul/Bordeaux’dan İstanbul’a Kentsel Pratikler” başlıklı bir seminer düzenledi. Bordeaux’dan çok sayıda öğretim üyesi ve yüksek lisans öğrencisinin katılımıyla gerçekleştirilen seminerde Mimarlık Bölümü öğretim üyelerimizden Doç. Dr. Evrim Töre Türkiye’deki kentsel dönüşüm süreçlerini açıklayan bir giriş yaparak Gaziosmanpaşa Sarıgöl-Yenidoğan Kentsel Dönüşüm Alanı örneği üzerine bir sunum gerçekleştirdi.