Tasarım ve Uygulama Laboratuvarı

Mimari Tasarım

  • Dr. Öğretim Üyesi N. Ömer Saatcioğlu (İKÜ Mimarlık Bölümü)
  • Arş. Gör. S. Pınar Turan (İKÜ Mimarlık Bölümü)
  • Ali Tavlasoğlu (İKÜ Mimarlık Bölümü 4. sınıf öğrencisi)

MİMARİ AÇIKLAMA RAPORU

Proje kapsamında İKÜ Mimarlık Fakültesi için öğrencilerimizin çalışma ve üretme kalitelerinin artırılması ve çalışmalarının teşvik edilmesi adına “Tasarım ve Uygulama Laboratuvarı” oluşturulması hedeflenmiştir. Projenin amacı, idari personel, akademisyenler ve öğrenciler için sağlıklı, kaliteli, verimli, keyifli ve çağdaş mekânlar oluşturmaktır.
Bu bağlamda, İKÜ Mimarlık Fakültesi’nin Ataköy Yerleşkesi bodrum katta bulunan mevcut maket atölyesinin, Üniversitemiz otopark alanında bulunan 28m x 18m’lik ‘Depo Yapısı’na taşınması planlanmıştır. 

Proje önerisi mevcut maket atölyesi işlevlerini barındıran ‘Kesim Odası’ (Lazer Kesim, CNC, 3D Yazıcı), ‘Makine Atölyesi’, ‘Ofis’ ve ‘Boyahane’ye ek olarak ‘Malzeme Laboratuvarı’ ve ‘Derslik’ mahallerinden oluşmaktadır. Orta alanda 15x18m’lik çok amaçlı kullanıma uygun ‘Öğrenci Çalışma’, ‘Dinlenme ve Sosyal Kullanım’ alanları yer almaktadır. Alan farklı amaçlar için -toplantı, tanıtım, sunum, seminer gibi- çeşitli kullanımlara olanak sağlamaktadır. Orta hacimde yer alan 5x5m’lik tepe ışıklığı ile gün ışığının ve doğal havalandırmanın, çalışma ve dinlenme alanlarında verimli olarak kullanımı hedeflenmiştir. Mekânların ayrılmasında kullanılan şeffaf bölücüler ile mekânların bütünlüğü ve bu bütünlüğün algılanması amaçlanmıştır. 
 


Son Güncelleme Tarihi: Sa, 08/20/2019 - 18:45